Yandex.Mail Kurumsal – Gönderim Hatası

Merhabalar,

Yandex’in yeni servisi, “Kurumlar için Mail”i yakın zamanda test etme fırsatım oldu.

Servisi, yönettiğim bazı sitelerde iletişim formu ve diğer formlardan alınan bilgileri göndermek için kullanmayı denedim. Hem iletişim formunu dolduran kişiye, hem de iletişim formundan alınan verilerin gönderileceği kişiye bir bildirim e-maili gönderen ve bu verileri ayrıca veritabanına kaydeden ufak bir script yazdım.

Tüm gönderiler için PHPMailer class’ı kullandım.
Mail içerikleri HTML olarak, charset olarak UTF-8, subject “İletişim Formu Bildirim” olarak set edildi. Gönderen (from) header’ı olarak da “Benimsitem.com İletişim” set edildi.

Host: smtp.yandex.ru – Port: 25

Sistem bir süre stabil çalıştı, her 2 partiye de mail gönderimi başarılı oldu.

Fakat bir süre sonra bazı iletişim formlarının iletilmediğini keşfettim. Veritabanında kayıt olmasına rağmen mail gelmiyordu. PHPMailer ile debug çalıştırdım. Fakat yeteri kadar bilgi dönmediği için direk sunucu üzerinde capture yapmaya karar verdim.

tcpdump -s 65535 -w mail.pcap port 25

 

Mail gönderimi sırasında aşağıdaki hatanın döndüğünü farkettim:

554 5.7.1 Message rejected under suspicion of SPAM

Cevap direk Yandex mail serverından geliyordu. Neyi spam olarak algıladığını anlayabilmek için, veritabanında olup da maili gitmeyen verileri iletişim formuna girdim. Belli kelimeler kullanıldığında ve uzunluk arttığında mailin gitmediğini farkettim.

Konuyla alakalı araştırma yapmama rağmen kimsenin bu sorunu yaşamadığını ya da denk gelmediğini farkettim. Yandex’e konuyla alakalı yazdım ama henüz bir dönüş alamadım.

Özetle sonuç hüsran 🙂 Google Apps ile karşılaştırıldığında, maalesef yetersiz kalıyor.
Bence en büyük eksiklikler:

 • DKIM (DomainKeys) desteği yok. Bu nedenle Yahoo bazen mailleri hiç almayabiliyor.
 • SMTP üzerinden gönderilen mailler, Yandex.Mail’in giden kutusuna düşmüyor. Bu Google Apps’ın en sevdiğim özelliği sanırım. Hangi yöntemle mail giderse gitsin, webmailden Sent Items’a ulaşıp, giden tüm mailleri görebiliyorsunuz.
 • SPF kayıtları standarta uygun değil. Doğrusu nedir ne değildir, hiç bir yerde yazmıyor. Özellikle sorunlu SPF kaydı ve DKIM olmayışı mailin spam olarak işaretlenmesine neden oluyor.
 • Tüm bu eksiklikler teknik olsa da, esas yönetim gücü ve kabiliyeti Google Apps özelliklerinin yakınından bile geçmiyor.

Şunu anladım ki, web geliştiricileri için en büyük sorunlardan biri mail göndermek.

Kendi sunucuma mail server kurarım, her şeyi konfigüre ederim, eksiksiz çalışır diyorsanız da Inbox’a mail ulaştırmanın da çok zor olduğunu unutmayın.

Maalesef Google Apps artık Free account alımını kapattı. Tavsiye edebileceğim 2 servis: MailJet ve MailChimp.

Bu servisler üzerinden sorunsuz gönderim yapabilirsiniz. Tabi para ödemedikçe, aylık ve günlük limitleri var.

Sizin de önerebileceğiniz alternatifler ya da sorunuz varsa yorumlarınızı beklerim.

9 yorum

 1. mustafa hayta   •  

  html kod olduğu zaman aşağıdaki kodu ekleyin hata vermiyor. ben böyle çözdüm

  $body = addslashes($metin);

 2. Ferhat   •  

  Düz yazıda da acaba böyle hata veriyor mu şuan 33 bin kişiye smtp ile mail atıyorum, spam değil ama, siteyi güncelledim epeydir gelmeyenler var haberleri olsun diye yaptım.

  İlk kez böyle bir mail atıyorum yandex den başkası bu hizmeti vermiyor, 1000 mail ile sınırlı mesala gmail bildiğim kadarıyla.

  Şuan 5600 küsür kişiye yolladı görünüyor ama gerçekten gittimi acaba aklımda soru işareti olarak kalacak 🙁

  • Tamer Çelik   •     Yazar

   Gitmemiş olabilir. 33 bin yüksek bir rakam. MailChimp ya da MailJet gibi bir servisi kullanmanız daha uygun olabilir. Bu tip mailleri de sık sık atıyorsanız, domaininiz için bir mail server kurabilirsiniz. SPF ve DKIM kayıtlarını yapmayı da unutmayın. Kolay gelsin.

 3. eskgame   •  

  Yandex smtp yoluyla 1000 adet mail gönderiyor. 1000 mailden sonra hesabınızdan hiç bir program, yazılım aracılığıyla eposta gönderemezsiniz. Sınırsız e-posta gönderimi sadece lafta kalıyor anlıcağınız. Aynı şeyi sitemiz için bizde yaptık ancak yarı yolda bıraktı bizide.
  Biz mail gitmediğini anladığımızda manuel olarak spam olmayan mailleri bi kaç adrese göndermek istedik ve bu hatayla karşılaştık:
  Dikkat! E-postanız henüz gönderilmedi
  E-postanız spam özellikleri taşıdığı için gönderilmedi.
  Bu e-postayı sizin gönderdiğinizden emin olabilmemiz için (bilgisayar programı ile otomatik gönderilmediğini) lütfen resimdeki sembolleri girin.

  Sembolleri giriyoruz ardında bi daha bi daha bu hiç bitmiyor. Yani o mail artık ölmüş oluyor bundan sonra göndereceği her mailde bunu soruyor.
  Şu an için görünen çözüm yolu yok. Yandexin yapması gereken şey giden e-postalara spam kontrolü yapılmaması. tek çözüm yolu bu görünüyor

  • Tamer Çelik   •     Yazar

   Yandex’in bu servisi aslinda toplu mail gondermek icin degil. Yani 1000 limiti de cok normal. Ben daha ufak boyutlu mail gonderimleri icin kullanmistim. Daha onceki yorumda da belirttigim gibi, yuksek gonderim ihtiyaclariniz icin MailChimp, MailJet gibi servisleri kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.

 4. Fatih   •  

  Merhaba, ben de alan adıma ait yandex kurumsal ayarlarını yaptım. mail gönderip alabiliyorum ancak bir sorunum var. Gönderdiğim mailler spam’e düşüyor. Gmail tarafında ise mailin önünde ? işareti çıkıyor yani doğrulayamıyor. Ben SPF / TXt ayarlarını yaptım ama bir türlü olmadı.

  Bunun bir yolunu bilen var mıdır?

  • Tamer Çelik   •     Yazar

   Fatih Bey, domain belirtebilirseniz SPF kayıtlarına bakabilirim. Fakat tek başına SPF yeterli değil. Domain’e ait reputation yani itibar puanı olması önemli. Yeni bir domainle yapacağınız tüm mail gönderimleri spam’e düşebilir. Normal bir durumdur. DKIM kayıtlarını da oluşturduğunuzdan emin olun. Kolay gelsin.

 5. Avni   •  

  özel ilgi alanım eposta pazarlama. şunu söyleyebilirim ki toplu mail gönderimi başlı başına bir özen istiyor. emailleri kullanıcılardan toplamak, verify etmek, içeriği spam testine tabi tutmak, gönderim statlerinizi incelemek. hepsi için cevaplarınızı bulmanız gerekiyor. yani ecnebi tabirle “one size fits all” diye bir kavram yok.

 6. halim   •  

  merhaba

  554 5.7.1 Message rejected under suspicion of SPAM

  yandex e mail atmissiniz cvp geldimi sorunu cozumleyebildinizmi ?

  baska bir merak ettigim konu
  mail basina 1000 tane mi
  yoksa tum kurulan maillerin gonderim limiti 1000 mi ? bu aylik limitmi gunluk limitti ?
  simdiden tesekkur ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir